autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“Meroni radio” ignorē Nacionālās drošības likumu

Ja patiesībai atbilst tikko jaunpieteiktā Latvijas Avīzes pielikuma Latvijas Bizness (LB) sniegtā informācija, ka akciju sabiedrības Radio SWH kontrolpaketi jau ir nopirkusi SIA Media Support, kas nepārprotami ir saistīta ar Latvijā nu jau politiski leģendāri ietekmīgo Šveices advokātu Rudolfu Meroni, tad šā darījuma organizētāji ir pilnībā ignorējuši Nacionālās drošības likumu.

Pirms nedēļas, balstoties uz vairāku elektronisko plašsaziņas līdzekļu tirgus dalībnieku sniegto informāciju, NRA.lv ziņoja, ka «finiša taisnē ir nonācis» Radio SWH pārdošanas darījums un pircējs būs kāds ar R. Meroni saistīts ārvalstu uzņēmums. Akciju sabiedrības Radio SWH valdes priekšsēdētājs Jānis Šipkēvics to faktiski apstiprināja, vien norādot, ka nepazīst un nekad dzīvē nav redzējis R. Meroni.

Savukārt šo otrdien LB raksta, ka «noslēgusies Radio SWH pārpirkšana», atklājot arī pircēju – SIA Media Support.

Redzama Meroni «kāja»

LB raksta, ka SIA Media Support pieder Austrijā reģistrētajam Baltic News Network GmbH, kurš uztur portālu bnn.lv, un caur to finansēta arī aktiera un politiķa Artusa Kaimiņa Suņu būda. Uzņēmuma «vienīgais valdes loceklis ir Aivars Gobiņš, kas ieņem amatus vēl 25, pārsvarā Ventspils, uzņēmumos, kas saistīti ar Rudolfu Meroni», uzsver LB.

Nav šaubu, ka LB sniegtā informācija ir ar ļoti augstu ticamības pakāpi, jo šajā izdevumā tiek uzsvērts, ka publikācija tapusi sadarbībā ar Erst Finance, kurai redakcijas ievadvārdos redaktors Olafs Zvejnieks pateicas arī par finansiālu atbalstu. Atbilstīgi Firmas.lv datiem, akciju sabiedrības Erst Finance padomes priekšsēdētājs ir miljonārs Olafs Berķis, padomes loceklis ir Nauris Berķis, bet valdes loceklis – Jānis Berķis. Nav šaubu, ka ilggadējais R. Meroni biznesa partneris un politiskais domubiedrs O. Berķis ļoti labi zina, kādos mediju projektos gatavojas investēt R. Meroni. Jāatgādina, ka tieši ar R. Meroni labvēlību O. Berķis no akciju sabiedrības Ventbunkers ieguva kontroli pār LB izdevēju Latvijas Avīzi.

Savukārt trijās valodās, tostarp latviešu, uzturētais portāls bnn.lv pats norāda, ka tā «investors un dibinātājs» ir austriešu uzņēmējs Freds Cimmers (Fred Zimmer). Bet Neatkarīgās rīcībā ir pagaidām neoficiāla informācija, ka šo mediju no F. Cimmera jau pirms laiciņa caur starpniekiem ir pārpirkuši R. Meroni uzticamības personas Eiropā Francs un Ursula Harrandi. Latvijā Francs Harrands ir R. Meroni pilnībā kontrolētās Ventbunkers padomes loceklis, savulaik bijis arī R. Meroni virzīts akciju sabiedrības Latvijas naftas tranzīts padomes loceklis un Ventbunkers akcionāra SIA IAG (par to R. Meroni savās liecībās tiesā stāsta, ka šis uzņēmums tā kā viņam netieši piederot) valdes loceklis.

Sīks šķērslītis

Kā Neatkarīgajai teica J. Šipkēvics, «jebkuru radiostaciju jūs jebkurā brīdī varat iegādāties, ja gribat. Ikviens jums to var pārdot, ja grib.»

Tomēr ir arī kāds šķērslītis, kas, protams, Ģenerālprokuratūras uzticamības personai R. Meroni, kuram sarežģījumus biznesā šad tad mēdz novērst Satversmes aizsardzības biroja leģendāri ietekmīgais darbinieks Aigars Sparāns, nebūs pārāk nopietns.

Proti, pērnā gada martā tika veikti grozījumi Nacionālās drošības likumā. Tie noteica par obligātu veidot nacionālajai drošībai nozīmīgu kapitālsabiedrību sarakstu. Arī uzņēmumi, kuriem pieder radiostacijas, tām sasniedzot noteiktu apraides plašumu, jāiekļauj šajā sarakstā.

Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste Elita Rubesa-Voravko Neatkarīgajai paskaidroja: «Atbilstoši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes sniegtajai informācijai, saskaņā ar Nacionālās drošības likuma 37. panta 2. punktu AS Radio SWH (reģ. nr. 40003125825) ir uzskatāma par nacionālajai drošībai nozīmīgu komercsabiedrību. Nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības pienākumi ir noteikti Nacionālās drošības likuma 39. panta pirmajā daļā. Attiecīgi, katrs uzņēmums, kurš atbilst nacionālajai drošībai nozīmīga uzņēmuma statusam, iesniedz komercreģistra iestādei (Uzņēmumu reģistram) paziņojumu par savu atbilstību nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības nosacījumiem.»

No minētā izriet, ka Uzņēmumu reģistra datos būtu jāredz, ka a/s Radio SWH ir nacionālajai drošībai nozīmīgs uzņēmums.

Tā kā Firmas.lv datu bāzē nav atrodams nekāds paziņojums, ka Radio SWH būtu nacionālajai drošībai nozīmīga kapitālsabiedrība, Neatkarīgā lūdza palīdzību Uzņēmumu reģistra preses sekretārei Evijai Ivdrai. Viņa, pieaicinot talkā notārus, rūpīgi pārbaudījusi a/s Radio SWH reģistrācijas lietu un secinājusi, ka uzņēmums nav iesniedzis paziņojumu vai kādus citus dokumentus atbilstoši Nacionālās drošības likuma prasībām. «Ja uzņēmums būtu dokumentus iesniedzis, tie noteikti būtu publiski pieejami,» skaidroja E. Ivdre.

Likums – kaķim zem astes

Cita starpā Ministru kabineta mājaslapā Neatkarīgā nespēja atrast to, vai uzņēmums ievērojis arī Nacionālās drošības likuma 38. panta prasības. Tās nosaka – ja kapitālsabiedrībai mainās īpašnieki, notiek būtiskas līdzdalības iegūšana vai izšķirošas ietekmes iegūšana, tam jāsaņem Ministru kabineta atļauja. Neatkarīgā neatrada nevienu ierakstu, kas liecinātu par to, ka pēdējo divu mēnešu laikā MK būtu skatīts jautājums par a/s Radio SWH.

Cita starpā likums arī paģēr – komercsabiedrībai kļūstot par nacionālajai drošībai nozīmīgu uzņēmumu, piecu darba dienu laikā jāiesniedz Uzņēmumu reģistram paziņojums par savu atbilstību nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības nosacījumiem un akcionāru vai dalībnieku reģistrā jāveic ieraksts par kapitālsabiedrības statusu.

Likumā arī noteikts, ka «Ministru kabineta atļauja ir nepieciešama, pirms persona vai vairākas personas, kas rīkojas saskaņoti, iegūst būtisku līdzdalību vai izšķirošu ietekmi nacionālajai drošībai nozīmīgā komercsabiedrībā vai kļūst par šādas komercsabiedrības biedru, vai arī iegūst ietekmi Latvijas Republikā reģistrētā kapitālsabiedrībā, kura ir nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības biedrs». Tas nozīmē, ka valdības atļauja mainīt kontrolpaketes turētāju bija jāsaņem pirms darījuma. Bet, kā jau teikts iepriekš – gan jau R. Meroni «politiski krimināltiesiskais jumts» šo misēklīti sakārtos.

Ritums Rozenbergs , Uldis Dreiblats

Foto: F64

Pievienot komentāru